Kitajci napadajo Facebook

O prevladi socialnih-družabnih omrežij bo v prihodnosti odločala zlasti pragmatičnost in ne-vsiljivost ponudnikov.

Julija 2010 je Facebook, kot vodilna spletna skupnost tipa socialno omrežje – družabno omrežje, presegel število uporabnikov 0,5 milijarde. Trend rasti, bi se po vseh pričakovanjih in mnenjih strokovnjakov, nekoliko umiril, a vseeno Facebookov graf brzi od 600 mio proti 7oo milijonov uporabnikov.

Malomarnost ali prirejene statistike?

Praksa iz ostalih mrež, tudi Facebook, vključuje mnoge profile uporabnikov, ki so prazni, opuščeni ali bodisi nikoli še koriščeni, a jih vseeeno vključujejo v statistična poročila. V času informatike in optičnega prenosa podatkov, bi od vodilnih spletnih skupnosti pričakovali relevantna statistična poročila aktivnih uporabniških profilov, tako pa sezdi, da gre za statistična prepucavanje in prevlado. V končnem pa je vse skupaj predmet oglaševalcev in založnikov.

Krivulja rasti še ne pomeni dejanske naraščujoče kvote uporabnikov, ampak je to zgolj statistična slika, katera pa ni nujno, da je resnična.

Kdo napada ali kbo bo napadel Facebook?

Veliki stezosledec Facebook-ov ni priljubljeni Myspace, Windowslive, Badoo ali le s 70 mio uporabnikov, skorajda skromni, Netlog, ampak Evropejcem manj znana azijska skupina – mreža Qzone (qzone.qq.com). Ne le Facebook, ampak vsaka vidnejša in pomembnejša platforma, bi se morala bati grožnenj z Azije. Kitajska je že napadla številne gigante, vključno z Googlom, kot tudi Facebook. Qzone se je v začetku leta približal številki pol milijarde s 480 mio uporabnikov in, zaenkra, edini začel resno ogrožati prevlado Facebooka. (seznam-število družabnih-socialnih omrežij: vir)

Ob tem dejstvu, ne le statistika Facebooka, postane vsaka statistika predmet dvoma?